Úvodní stránka > Aktuality > Beny, Kluzó, Lesi, Ligi a Šenky - hrdinové, na které nikdy nezapomeneme

Beny, Kluzó, Lesi, Ligi a Šenky - hrdinové, na které nikdy nezapomeneme

V neděli 8. července jsme si připomněli smutné výročí, kdy před čtyřmi roky došlo u afghánské základny Bagram k útoku sebevražedného atentátníka. Na následky zranění na místě padli rtm. David Beneš, čet. Ivo Klusák, des. Libor Ligač a des. Jan Šenkýř. Rtm. Jaroslav Lieskovan svým zraněním podlehl po týdenním statečném boji.

Během nejtragičtějšího dne v dějinách Armády České republiky ztratil chrudimský 43. výsadkový prapor čtyři skvělé muže, o jednoho ze svých nejlepších mužů přišel i žatecký 41. mechanizovaný prapor. Smrt pětice statečných vojáků však byla největší ztrátou pro jejich rodiče, partnery, děti a kamarády, kterým tato tragédie navždy změnila život. Padlým příslušníkům 2. strážní roty BAF tímto vzdáváme hold, patří jim naše úcta a poděkování za jejich službu a největší oběť. Ale také se skláníme s respektem před pozůstalými rodiči, partnery, dětmi a kamarády, kteří přes bolestnou ztrátu museli najít sílu dál žít. Soucítíme s Vámi a na Vaše blízké nikdy nezapomeneme.

Vzpomínku na pětici hrdinů s červeným baretem připomínají i nejrůznější sportovní akce, ať již jde o střelecké memoriály, boxerská klání či charitativní běhy. V těchto dnech u chrudimského 43. výsadkového praporu probíhá crossfitový "hrdinský workout na památku českého výsadkáře rtm. Jaroslava Lieskovana", jehož smyslem je "v potu tváře a s úsměvem společně vzdát úctu nejenom Lesimu, ale všem českým vojákům, kteří padli za hranicemi naší země". Crossfitového memoriálu se navíc může zúčastnit i široká veřejnost.

Odbor pro válečné veterány Ministerstav obrany by tímto rád poděkoval všem, kteří si památku rtm. Davida Beneše, čet. Iva Klusáka, rtm. Jaroslava Lieskovana, des. Libora Ligače a des. Jana Šenkýře v těchto dnech připomínají. Přestože tu již fyzicky nejsou mezi námi, v osobních vzpomínkách budou napořád.

Čest jejich památce!  

 

Fotogalerie

Nahoru