Beny, Kluzó, Lesy, Ligy a Šenky. Vzpomínka na pětici českých vojáků z 2. strážní roty BAF

afgh2011_203_of_215.jpg
  • 8.7.2020
  • Tereza Mrkvičková

Přesně před šesti lety ztratila Armáda České republiky po sebevražedném útoku u afghánské základny Bagram čtyři muže, pátý z nich utrpěl těžká zranění. Nejen armáda, ale především pozůstalé rodiny a kamarádi přišli o blízkého člověka – otce, manžela, přítele, kolegu z praporu…Věnujme proto dnešní den alespoň krátkou tichou vzpomínku těm, kteří pro svou vlast obětovali to nejcennější – své životy.

K neštěstí došlo v 05:15 SELČ při patrole našich vojáků v okolí Bagramu. Útok spáchal sebevražedný atentátník a později se k němu přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Následkem výbuchu utrpěli čtyři čeští vojáci – rotmistr David Beneš, četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač a desátník Jan Šenkýř – smrtelná zranění, kterým na místě podlehli. Rotmistr Jaroslav Lieskovan byl po explozi převezen do americké vojenské nemocnice na Bagramu, a následně do České republiky, kde se svými zraněními ještě téměř týden statečně bojoval. Dne 14. července svůj poslední boj bohužel prohrál.

Přes nezpochybnitelnou tragédii však měla tato bolestná ztráta ještě další rozměr – iniciovala totiž vznik charitativního projektu, jenž se měl do budoucna stát trvalou nadějí pro všechny aktivně sloužící vojáky a jejich rodiny, které postihla těžká rána osudu. V březnu 2015 byl založen Vojenský fond solidarity, oficiální organizace Ministerstva obrany, jejímž cílem je pomáhat a podporovat ty, kteří to nejvíce potřebují. Prvními příjemci finanční pomoci bylo 27 dětí vojáků, jejichž tatínkové zahynuli při výkonu služby. Mezi ně patřily (a stále patří) i děti štábních praporčíků in memoriam Iva Klusáka, Jaroslava Lieskovana a Jana Šenkýře.

Čest jejich památce!

afgh2011_203_of_215.jpg

štábní praporčík in memoriam David BENEŠ

Narodil se v Chomutově, kde v letech 2001-2005 studoval na ISŠ energetické (obor strojník požár

benes_david.jpg

ní techniky). Poté se přihlásil do armády, absolvoval základní přípravu ve Vyškově a 4. 1. 2006 byl vyslán do základního rotmistrovského kurzu. Po jeho ukončení byl v březnu 2006 zařazen ke 3. mechanizované rotě 41. mechanizovaného praporu. U této jednotky prošel funkcí střelce, staršího střelce, velitele družstva a zástupce velitele čety a zúčastnil se tří zahraničních operací na území Afghánistánu (v roce 2009 jako příslušník 3. kontingentu AČR ISAF PRT v Lógaru, od září 2011 do dubna 2012 jako starší řidič 3. jednotky OMLT ve Wardaku a konečně od března 2014 jako starší řidič-specialista 2. strážní roty BAF). Zemřel na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka u základny Bagram. Pochován byl s vojenskými poctami v Chomutově. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka, vyznamenán Křížem obrany státu a medailí „Za hrdinství“.

štábní praporčík in memoriam Ivo KLUSÁK

Narodil se v Jičíně a v letech 1995-1998 studoval na ISŠ v Semilech (obor truhlář-nábytkář). V červenci 1999

klusak_ivo.jpg

nastoupil ZVS u 42. mechanizovaného praporu v Táboře, po jejímž absolvování se stal 1. 7. 2000 vojákem z povolání. Zařazen byl ke 2. rotě 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi a postupně prošel funkcemi pancéřovníka, řidiče a staršího operátora velitelského družstva. Zúčastnil se celkem šesti zahraničních operací – dvou v rámci KFOR (v letech 2002-2003 a 2005-2006) a čtyř na území Afghánistánu (v roce 2007 jako příslušník 6. kontingentu AČR v PRT Fayzabád, 2009 jako starší řidič 3. kontingentu AČR ISAF PRT Lógar, 2011 jako starší řidič 7. jednotky PRT Lógar a od března 2014 jako starší řidič-specialista 2. strážní roty BAF). Zemřel na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka u základy Bagram. Pochován byl s vojenskými poctami v Jičíně. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka, vyznamenán Křížem obrany státu a medailí „Za hrdinství“.

štábní praporčík in memoriam Jaroslav LIESKOVAN

Narodil se v Jeseníku a po absolvování tamního SOU strojního, nastoupil v květnu 1993 do zaměstnání jako řidič.

lieskovan_jaroslav.jpg

V červenci 1994 byl prezentován k výkonu ZVS u 3. spojovací brigády. Po jejím skončení byl 1. 11. 1995 přijat do další činné služby a zařazen k 43. výsadkovému mechanizovanému praporu. Zde postupně působil jako velitel výcvikového družstva poddůstojnické školy, velitel družstva zabezpečení protitankové roty, velitel družstva AGS a zástupce velitele čety AGS 2. výsadkové roty (v mezidobí vystudoval v letech 1998-2001 při zaměstnání SPŠ v Kuřimi a v roce 2012 složil maturitu na SŠ automobilní v Ústí nad Orlicí). Celkem se zúčastnil osmi zahraničních operací: SFOR, SFOR II, KFOR, KFOR II a čtyřikrát byl nasazen v Afghánistánu (2007 – 5. kontingent AČR v PRT Fayzabád, 2009 – 3. kontingent AČR ISAF PRT Lógar, 2010 – 1. jednotka OMLT Wardak a 2014 – 2. strážní rota BAF). Zemřel v ÚVN v Praze na následky zranění, která utrpěl 8. 7. 2014 při útoku sebevražedného atentátníka u základny Bagram. Pochován byl s vojenskými poctami v Hradci Králové. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka, vyznamenán Křížem obrany státu a medailí „Za hrdinství“.

štábní praporčík in memoriam Libor LIGAČ

Narodil se v Rychnově nad Kněžnou a po absolvování SOU obchodu a řemesel nastoupil na podzim 2001 ZVS u

ligac_libor.jpg

114. střediska průzkumu a elektronického boje v Prostějově. V letech 2002-2003 byl zaměstnán jako dělník v Kostelci nad Orlicí a následně vystudoval SOU s maturitou v Hradci Králové. Dne 1. 7. 2006 se stal vojákem z povolání a po absolvování odborného kurzu ve Vyškově byl v říjnu 2006 zařazen ke 2. rotě 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. U této jednotky prošel funkcemi obsluhy minometu, nabíječe družstva AGS, střelce a odstřelovače. Od července 2011 do února 2012 se jako příslušník 8. jednotky PRT Lógar zúčastnil zahraniční operace v Afghánistánu, kam podruhé zamířil v dubnu 2014 jako starší operátor 2. strážní roty BAF. Zemřel na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka u základy Bagram. Pochován byl s vojenskými poctami v Týništi nad Orlicí. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka, vyznamenán Křížem obrany státu a medailí „Za hrdinství“.

štábní praporčík in memoriam Jan ŠENKÝŘ

Narodil se v Hradci Králové a po absolvování SOU strojírenského nastoupil v roce 1993 jako dělník do společnosti

senkyr_jan.jpg

PRIS s. r. o. v Hradci Králové. Po ukončení ZVS se vrátil do svého původního zaměstnání a setrval v něm další tři roky. Poté pracoval v Hradci Králové jako skladník. Dne 1. 4. 2006 se stal vojákem z povolání a po absolvování odborného výcviku ve Vyškově byl v květnu 2006 zařazen jako řidič k 3. rotě 14. zásobovacího praporu. 2008-2011 působil jako řidič-strojník elektrocentrály a později starší operátor dělostřeleckého průzkumu u 13. dělostřelecké brigády. V dubnu 2011 se stal řidičem 2. roty 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. Do své první zahraniční operace, která se mu stala osudnou, odjel v dubnu 2014 jako starší řidič-specialista 2. strážní roty BAF. Zemřel na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka u základy Bagram. Pochován byl s vojenskými poctami v Hradci Králové. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka, vyznamenán Křížem obrany státu a medailí „Za hrdinství“.