Na vrtulníkovou základnu zavítali novodobí váleční veteráni, aby společně zakončili Běh pro válečné veterány

fac_v_hangaru.jpg
  • 11.4.2018
  • Tereza Mrkvičková

Uvolněná a přátelská atmosféra panovala v pátek 6. dubna 2018 na vrtulníkové základně u Náměště, kde se společně potkali příslušníci jednotky předsunutých leteckých návodčích a novodobí váleční veteráni, aby zde společně ukončili akci s názvem Běh pro válečné veterány.

Asi dvacet profesionálních vojáků z Náměště odstartovalo Běh pro válečné veterány na velikonoční pondělí u nejzápadnější hranice České republiky v Aši, aby za 59 hodin a 34 minut zdolali štafetovým způsobem 678 kilometrů dlouhou trasu přes celou republiku a ukončili své snažení u nejvýchodnější hranice v Jablunkově. Svým počinem chtěli příslušníci 225. letky bojového zabezpečení z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou vzpomenout na všechny ty, kterým nebyl lhostejný osud našeho národa. Během své cesty uctili vojáci z vrtulníkové základny památku obětí nacismu u Památníku v Ležákách, kde je v těchto dnech rovněž k vidění výstava Vše pro vlast, věnovaná památce padlých a zemřelých příslušníků 43. výsadkového praporu Chrudim. Symbolem akce Běh pro válečné veterány se stalo srdce ve tvaru připomínající plátek makového květu - srdce jako symbol rozhodnutí mladých mužů a žen, kteří se dobrovolně rozhodli opustit své rodiny, aby se mohli do vlasti vrátit bojovat proti okupační moci.

Mezi pozvanými hosty byl Lukáš Hirka s rodinou, který byl v roce 2012 těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v Afghánistánu. Pozvání rovněž přijal Roman Macharáček, bývalý příslušník 601. skupiny speciálních sil a bývalý vrchní praporčík 4. brigády rychlého nasazení Miloš Prášil. Za 22. základnu vrtulníkového letectva se akce účastnil válečný veterán Ivan Vorel, který jako zázrakem jako jediný přežil explozi u vesnice Salar v provincii Wardak v roce 2011. Jeho obrněný vůz najel se čtyřčlennou posádkou na 120 kg trhaviny.  Kromě válečných veteránů přijal pozvání na leteckou základnu také ředitel odboru pro válečné veterány plukovník Eduard Stehlík a pan Karel Černoch, ředitel Komunitního centra pro válečné veterány při Vojenské nemocnici Brno.

Během návštěvy se hosté seznámili s historií letiště Náměšť, měli také možnost si prohlédnout výzbroj a výstroj našich pilotů a předsunutých leteckých návodčích. U příležitosti setkání s válečnými veterány byla v hangáru instalována výstava In memoriam.  Autorem je vojenský historik plukovník Eduard Stehlík a zahrnuje období od roku 1990, kdy se tehdy ještě Československá armáda spolu s armádami západního světa účastnila své první zahraniční mise v Perském zálivu, a končí 8. červencem 2014. V tento den při sebevražedném útoku u základny Bagrám v Afghánistánu zahynulo pět českých vojáků. Prvním padlým na misích byl Petr Šimonka, který přišel o život při akci Pouštní bouře v Iráku 18. ledna 1991.

Video z akce naleznete zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/218411000140406-udalosti-v-regionech/obsah/611748-na-zakladne-vrtulnikoveho-letectva-v-namesti-nad-oslavou-se-dnes-sesli-novodobi-valecni-veterani

Text: Ing. Štěpánka Tříletá, 22. zVrL Biskajská

Foto: web 22. zVrL Biskajská

fac_v_hangaru.jpg

Fotogalerie