Reportáž z Memoriálu Nikolaje Martynova

• 6.6.2018
  • Tereza Mrkvičková

Příslušníci chrudimského 43. výsadkového praporu uspořádali v závěru května letošního roku již šestý ročník mezinárodní soutěže výsadkářů s názvem Airborne Triathlon - Memoriál Nikolaje Martynova. Z jejího průběhu přinášíme našim čtenářům obsáhlou a zajímavou reportáž, kterou na svém facebookovém profilu zveřejnili sami chrudimští výsadkáři.

29. 5. 2018  První soutěžní den Airborne Triathlonu

"Z důvodu silného větru byla etapa výsadků na přesnost odložena na zítřejší den, kdy nám snad počasí bude přát lépe. Všech 16 týmů se tedy dnes vydalo vstříc záložní variantě - střelecké části výsadkového triatlonu na střelnici Neratov. Situace byla nelehká, ale všechna soutěžní družstva se s ní se ctí vypořádala. Nejprve bylo třeba proplazit se pod drátěným zátarasem, poté eliminovat 4 strážné puškou s tlumičem a na závěr osvobodit s krátkou zbraní rukojmí ve stanu, jehož obsah nebyl soutěžícím dopředu znám. Za každý netrefený nebo chybně trefený terč následovala odměna v podobě časové penalizace, tudíž cílem byla jednoznačně přesná a zároveň rychlá střelba. Vítězem střelecké části se stal tým roty zbraní 43. výsadkového praporu Chrudim, blahopřejeme! Držte nám palce, aby zítřejší počasí umožnilo dělat to, co dělá výsadkář nejraději a dnešní počasí nám neumožnilo provést! :))"

30. 5. 2018  Druhý soutěžní den Airborne Triathlonu

"Z důvodu nestálého počasí bohužel došlo k uskutečnění pouze jednoho seskoku pro všechny soutěžící, což však umožnilo tuto etapu považovat za splněnou. Vítr byl ale poměrně silný, tudíž v případu 6 týmů z 16 bylo výsledkem průletu 3 x dopad mimo vyznačenou plochu... Vítězem seskokové části soutěže se nakonec stali instruktoři výsadkové služby z Vyškova."

31. 5. 2018  Třetí soutěžní den Airborne Triathlonu

"Třetí soutěžní den se odehrál na vodní nádrži Seč, kde se nakonec rozhodlo o celkovém vítězi. Krásný slunečný den doslova vyzýval ke koupačce, a tak jsme se rozhodli ji soutěžícím dopřát. Báli jsme se, aby nedošlo k přehřátí organismu soutěžících, ale naštěstí se nám je podařilo uchladit. Poslední etapa začínala seskokem z hráze do nádrže, následně plaváním 25 m k raftu a naloděním se dovnitř. V raftu se nacházely pádla a bedna s nabitými paintballovými zbraněmi. Úkolem týmu bylo dopádlovat k přibližně 300 m vzdálenému břehu, eliminovat 2 protivníky palbou z těchto zbraní a pokračovat zpět. Jelikož jako prapor těmito zbraněmi nedisponujeme, byly nám laskavě zapůjčeny zdarma od Rh6 paintball z Týniště nad Orlicí, čehož si velice ceníme a děkujeme za skvělou spolupráci! :) V případě nezasažení cíle na stanovený počet kuliček musel celý tým eliminovat protivníka na břehu fyzicky, dotykem všech členů týmu. Poté následovaly další úkoly fyzického a psychického rázu v podobě slastného seskákání přepadových schodů s následnou informací, že ke slanění potřebují lezecký materiál, který je na prvním schodu nahoře. Někteří účastníci tuto informaci snášeli lépe, jiní probodávali rozhodčí i na několik desítek metrů pouhým pohledem. Úkol zněl ale jasně... pak už jen zbývalo slanit do azurově čisté vody, vylézt po síti, proběhnout korytem, vytáhnout pneumatiku z výpusti pod hrází o teplotě pár stupňů nad nulou a vyběhnout po schůdkách s pár desítkami metrů převýšením do cíle. Většina soutěžících byla nefalšovaně unavena, ale zároveň ze zajímavosti trasy nadšena.

Na celkovém 3. místě se umístilo družstvo 2. výsadkové roty 43. výsadkový prapor Chrudim s celkovým počtem 13 trestných bodů, na 2. místě družstvo roty zbraní 43. výsadkový prapor Chrudim s 10 trestnými body a 1. místo si letos velice těsně odvezli kolegové ze zahraničí, konkrétně z 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy taktéž s 10 trestnými body. Pravidla v tomto případě hovořila tak, že v případě bodové shody vyhrává nejnižší pořadí ze všech disciplín, přičemž český tým vyhrál střeleckou část a polský tým vyhrál bojovou dráhu, tudíž se jednalo opět o remízu. Dalším bodem pravidel je tedy rozsouzení této situace, kdy o výsledném vítězi rozhoduje lepší výsledek v disciplíně bojová dráha výsadkáře, kterou polští výsadkáři o 23 vteřin vyhráli právě před naší rotou zbraní. Nezbývá tedy než poblahopřát polskému týmu a těšit se na další ročník!"

Text a foto: 43. vpr Chrudim