Výstava In memoriam, která je věnována památce novodobých válečných veteránů, vznikla z podnětu ministra obrany Martina Stropnického a jeho manželky Veroniky. Těm se již v roce 2014 podařilo položit základy nové tradice – adventního setkání ministerského páru s rodinami vojáků Armády České republiky, kteří zemřeli při výkonu služby –, které se koná pod názvem Cesta za světlem. Výstava In memoriam, kterou připravil odbor pro válečné veterány, byla poprvé představena právě při příležitosti konání Cesty za světlem 4. prosince 2016. Setkání „tváří v tvář“ se zemřelým členem rodiny, které přítomným zprostředkovaly velkoformátové fotografie, patřilo k velmi silným momentům tohoto slavnostního dne, během nějž bylo těžké ubránit se slzám. Společné setkání pozůstalých rodin, které sdílejí stejný pohnutý osud, však vedlo i k navázání nových přátelství přinášejících vzájemnou podporu, která může pomoci v překonání tragické osobní ztráty.

Kladné přijetí výstavy In memoriam ze strany těch nejdůležitějších osob, tedy rodinných příslušníků padlých vojáků, přimělo autory výstavy k rozhodnutí představit tento původně jednorázový projekt široké veřejnosti, aby i ta mohla vůbec poprvé pohlédnout do tváří zemřelých válečných veteránů, jejichž životopisy spolu s portréty nebyly dosud nikdy zveřejněny. Volba nejvhodnějšího místa pro odhalení výstavy veřejnosti pak byla naprosto jednoznačná v podobě Komunitního centra pro válečné veterány v Brně. Oficiální vernisáž proběhla 27. března 2017 za přítomnosti pozůstalých rodin a mnoha čestných hostů v čele s ministrem obrany Martinem Stropnickým. „Od svého nástupu do funkce se snažím pracovat na tom, aby památka na vojáky, kteří padli ve službě za vlast, neslábla, a naopak, abychom si tyto smutné příběhy připomínali, abychom tak navázali na starší tradice a uvědomovali si, jak vysokou cenu má skutečnost, že můžeme normálně a svobodně žít,“ uvedl Martin Stropnický ve svém úvodním projevu.

Výstava se skládá celkem z 19 panelů, na nichž jsou představeny osudy 37 mužů a žen, zemřelých příslušníků Armády České republiky. Kromě válečných veteránů, jejichž život vyhasl v zahraničí, jsou zde uvedeny i příběhy válečných veteránů, kteří zemřeli v České republice v důsledku tragických nehod při výkonu služby, ale i na následky závažných onemocnění, jež předčasně ukončila jejich mladé životy. I tyto příběhy jsme se rozhodli zdokumentovat, neboť jejich nositelům náleží stejná úcta za projevenou osobní statečnost, jako těm válečným veteránům, kteří přišli o život za hranicemi republiky.

Výstava In memoriam se z brněnského Komunitního centra pro válečné veterány v květnu 2017 přesunula do prostor Univerzity obrany a do budoucna je připravena k představení veřejnosti i na dalších místech. Pevně věříme, že si najde mnoho dalších návštěvníků, kteří tak budou moci vzdát čest našim hrdinům. 

Fotogalerie