Úvodní stránka > štábní praporčík in memoriam Jiří SCHAMS

štábní praporčík in memoriam Jiří SCHAMS

štábní praporčík in memoriam Jiří SCHAMS

OSOBNÍ ČÍSLO

2044798

ČÍSLO OVV

170002630

HODNOST

praporčík (1. 11. 2004), štábní praporčík i. m. (8. 5. 2015) 

DATUM A MÍSTO NAROZENÍ         

22. 9. 1972 Praha

DATUM A MÍSTO ÚMRTÍ

7. 1. 2015 Praha

NÁRODNOST

česká

PŮVODNÍ POVOLÁNÍ

student

Narodil se v Praze, kde v letech 1987-1991 vystudoval gymnázium Na Pražačce. V dubnu 1992 nastoupil ZVS a poté pracoval v letech 1993-1997 nejprve u Městské policie v Praze a později u soukromé strážní a detektivní agentury. Dne 2. 7. 1997 se stal vojákem z povolání a jako příslušník 6. mechanizovaného praporu se zúčastnil mise SFOR. V letech 1998-1999 působil jako velitel výcvikového družstva u 123. výcvikového střediska 12. výcvikové a mobilizační základny VZ. V říjnu 1999 byl přemístěn k 6. speciální brigádě (nyní 601. skss) v Prostějově, kde zastával funkci velitele stanice skupiny speciálního průzkumu a později potápěče. V prosinci 2002 byl přeložen k Vojenské policii jako starší inspektor 1. oddělení mobilních sil Velitelství VP v Praze. Po vzniku SOG se stal nejdříve starším inspektorem 3. zásahové skupiny, později starším instruktorem 2. zásahové skupiny. V letech 2003-2005 se zúčastnil čtyř misí na území Kuvajtu a Iráku a v roce 2006 mise KFOR. V říjnu 2007 odjel do Afghánistánu (mise ISAF) jako starší instruktor skupiny speciálních operací policejních jednotek 2. kontingentu AČR SOG VP. Dne 17. 3. 2008 byl těžce raněn při útoku sebevražedného atentátníka ve městečku Gerešk. Po následujících téměř sedm let statečně bojoval s nepřízní osudu. Zemřel po krátké a těžké nemoci v ÚVN v Praze. Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka in memoriam. Poslední odpočinek nalezl na hřbitově u krematoria v Praze-Strašnicích. 
 
ABSOLVOVANÉ MISE
13. 10. 1997 – 17. 8. 1998 mírová operace SFOR
12. 3. 2003 – 26. 5. 2003 mírová operace Enduring Freedom
5. 10. 2003 – 9. 12. 2003 mírová operace Iraqi Freedom
26. 12. 2004 – 25. 6. 2005 mírová operace MNF (I)
17. 7. 2006 – 16. 1. 2007 mírová operace KFOR
10. 10. 2007 – 19. 3. 2008 mírová operace ISAF
 
VYZNAMENÁNÍ
Čestný pamětní odznak „Za službu v misi SFOR“ (1998)
Medaile NATO „Za službu pro mír a svobodu“ (1998)
Medaile Armády České republiky III. stupně (2002)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. stupně (2003, Enduring Freedom)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. stupně (2004, SFOR)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ II. stupně (2005, Irák)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ I. stupně (2005, Irák)
Pamětní odznak za výcvik Irácké policie – udělil velitel Policejní akademie Az Zubayr (2005)
Pamětní odznak velitele V. kontingentu VP AČR MNF (I) (2005)
Pamětní odznak „U příležitosti ukončení činnosti 6. kontingentu VP na území Iráku“ (2005)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. stupně (2007, KFOR)
Medaile Armády České republiky II. stupně (2007)
Pamětní medaile III. stupně „Československé obce legionářské“ (2007)
Medaile NATO – Non Article 5 „Za službu ve spolupráci NATO“ (2008, ISAF)
Záslužný kříž MO ČR I. stupně (2008)
Medaile MO ČR „Za zranění“ (2008)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“  – bojová mise II. stupně (2008)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. stupně (2008)
Kříž obrany státu MO ČR (2008) 
Přiložené soubory: 

Fotogalerie

Nahoru