Děti ze spolku Avalone uctili památku našich padlých vojáků

kvetinu_k_pomniku_polozil_i_bojovnik_tonicek_s_reditelkou_avalone_foto_m._pospisilova.jpg
  • 14.6.2021
  • Tereza Mrkvičková

Avalone je nezisková společnost, která sdružuje popálené děti a děti s poruchou krvetvorby. V sobotu 12. června pro ně vojáci z táborské posádky připravili ukázku vojenské techniky.Spolupráce neziskové organizace s vojáky z Velitelství teritoria v Táboře začala v letošním roce. Děti, společně se svými kamarády, rodiči a sourozenci, se nadšeně pustily do charitativního Běhu pro válečné veterány, který se uskutečnil letos v květnu. Jedním z běžců byl osmiletý Antonín Dominik Rácz z Prahy, který od dvou let opakovaně podstupuje léčbu rakoviny kostní dřeně. Jeho příběh před půlrokem zaujal rotmistra Ladislava Novotného ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře, a ten Toníkovi k vánocům nakoupil hračky. Daroval mu také vojenský baret. Z důvodu chlapcovy nemoci se s ním na sklonku loňského roku nemohl setkat, a proto bylo osobní setkání připraveno jako překvapení pro Toníka na druhou červnovou sobotu u vystavené vojenské techniky. „Já moc děkuju za ten baret a dárečky,“ zasalutoval chlapec vojákovi, a ruku v ruce shlédli vystavenou techniku, jako je Pandur, Tatra s balistickou ochranou, minomet či ostřelovací pušky. „Snad každé dítě chce být vojákem,“ usmívá se ředitelka spolku, Ivana Nikitinská, a proto si děti odpoledne s vojáky ohromně užily. Do tatry s pomocí vylezl i dvanáctiletý Ondřej, který trpí několika různými onemocněními, a většinu svého života tráví na invalidním vozíčku. I on přijel v květnu až z Litoměřicka, aby se alespoň symbolicky několika metry zapojil do společného běhu.

Spolu s vrchním praporčíkem Velitelství teritoria, štábním praporčíkem Janem Rekem, nadrotmistryní Sládkovou a každým dítětem položila kytičku k pomníku vojákům, padlým v Afgánistánu při atentátu sebevražedného atentátníka také brigádní generálka Lenka Šmerdová. „Já chci znovu k vojákům,“ opakoval prý večer své babičce tříletý Viktor, jeden z bojovníků Avalone.

Na přípravě společného odpoledne vojáků a dětí s rodiči, se podíleli příslušníci Velitelství teritoria, Vojenské policie Tábor a 42. mechanizovaného praporu. Současně vrchní praporčíci teritoria a mechanizovaného praporu předali generálce Šmerdové šeky na finanční částky, které vojáci věnovali do Vojenského fondu solidarity u příležitosti celoarmádní charitativní akce Běhu pro válečné veterány okolo republiky.

Autor: podplukovnice Miroslava Štenclová, Velitelství teritoria

Foto: autorka, praporčice Jitka Bluďovská a Marie Pospíšilová

kvetinu_k_pomniku_polozil_i_bojovnik_tonicek_s_reditelkou_avalone_foto_m._pospisilova.jpg

Fotogalerie