Odhalení pamětní desky četaři Petru Hosovi

hos_petr_-_nova_pametni_deska_otin.jpg
  • 3.5.2022
  • Tereza Mrkvičková

Přibližně stovka lidí se sešla 2. dubna v Otíně u Stonařova, kde byla u památné lípy slavnostně odhalena pamětní deska Petru Hosovi. 

Petr Hos se narodil v Dačicích a po absolvování SOU stavebního v Třešti (1984-1987) a základní vojenské službě pracoval až do svého odchodu do služebního poměru vojáka z povolání jako truhlář v Třešti. Dne 5. září 1994 byl přijat do činné služby v hodnosti desátníka v další službě a současně ustanoven starším řidičem 2. mechanizovaného družstva 2. mechanizované čety 3. mechanizované roty 1. praporu mírových sil OSN. V říjnu 1994 byl vyslán do zahraniční operace UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie. Zde bohužel tragicky zahynul 21. března 1995 při dopravní nehodě služebního vozidla.

Sobotního vzpomínkového setkání se účastnil předseda Senátu PČR RNDr. Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina Mgr. Vítězslav Schrek, představitelé místního obecního úřadu, sousedního Stonařova a Ořechova i zástupci armády a veteránských spolků. Předseda Senátu PČR Vystrčil během pietního aktu mimo jiné vyzdvihl osobní nasazení vojáků během služby v zahraničí: „Měli bychom si vážit těch, co v mírových silách se sami a dobrovolně rozhodli hájit svobodu a demokratické hodnoty. Zvláště v dnešní době je to velmi důležité,“ uvedl ve svém projevu. 

Foto: Jihlavské listy