Vzpomínka na pětici příslušníků speciálních sil

10_11.jpg
  • 9.12.2020
  • Tereza Mrkvičková

Dnes je to právě 16 let od tragického neštěstí, během kterého ztratila Armáda České republiky pět vynikajících vojáků.

V tomto adventním čase žijeme všichni v očekávání blížících se Vánoc a nejinak tomu bylo i před šestnácti lety. Do sváteční atmosféry však náhle zasáhla tragédie, k níž došlo u elitního útvaru Armády České republiky – prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Ta byla nedlouho předtím (od března do září 2004) nasazena v rámci protiteroristické operace Enduring Freedom na území Afghánistánu, a to jako vůbec první bojová jednotka naší armády od konce 2. světové války. Všechny své úkoly tehdy splnila se ctí, čímž začala být budována nejen vysoká mezinárodní prestiž českých speciálních sil, ale díky získaným zkušenostem zároveň položeny i pevné základy jejich dalšího rozvoje.

Je nezměrným paradoxem, že jen několik málo týdnů po úspěšném návratu z riskantní afghánské mise, která se obešla bez ztrát na lidských životech, došlo 9. prosince 2004 na železničním přejezdu na okraji Prostějova k tragickému neštěstí, jež si vyžádalo životy pěti příslušníků útvaru. Dalších šest vojáků se dlouhé měsíce zotavovalo z utrpěných zranění a mnozí z nich si jejich následky nesou dodnes.
 
Na své kamarády nadporučíka Jaroslava Boháčka, praporčíka Davida Bláhu, podpraporčíka Igora Tomana, rotmistra Jana Kučeru a rotného Ondřeje Klváčka, kteří onoho prosincového dne přišli o život, u 601. skupiny speciálních sil nezapomínají a připomínají si je jak u Pietního místa v areálu prostějovských kasáren, tak u malého pomníčku na místě neštěstí. I dnes tam jistě budou hořet svíčky a objeví se čerstvé květiny.
Kluci, čest Vaší památce!
 
Autor: plk.gšt. v z. Eduard Stehlík
10_11.jpg

Fotogalerie