Home page > Aktuality > Vzpomínka na podporučíka in memoriam Pavla Mauera

Vzpomínka na podporučíka in memoriam Pavla Mauera

Dnes uplynulo právě sedmnáct let od chvíle, kdy v pražské Ústřední vojenské nemocnici podlehl těžkým zraněním, která utrpěl při nasazení v zahraniční operaci, příslušník 601. skupiny speciálních sil rotmistr Pavel Mauer. 

Spolu s dalšími 15 kamarády od prostějovského útvaru zajišťovali od března 2003 na území Kuvajtu ochranu 1. česko-slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který zde tehdy působil, prováděli průzkum pohraničních oblastí podél kuvajtsko-irácké hranice, v irácké Basře se podíleli na vyhledání lokality pro 7. polní nemocnici a v součinnosti s příslušníky Policie ČR zajišťovali ochranu naší ambasády v Bagdádu. Pro Pavla Mauera to byla jeho první zahraniční mise.

Narodil se 15. dubna 1978 v Brně a s moravskou metropolí bylo spojené i jeho studium. V letech 1992-1996 absolvoval SOU tradičních řemesel a poté pokračoval ve studiu na lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Po dvou letech však studií zanechal a v říjnu 1998 nastoupil základní vojenskou službu u 6. speciální brigády v Prostějově. Po jejím ukončení se rozhodl u útvaru zůstat a jako příslušník 62. speciálního střediska odjel do mise, která se mu bohužel stala osudnou.

Dne 8. května 2003 došlo u Alí Al-Gharbí k nešťastné dopravní nehodě pancéřované Toyoty, při níž byl Pavel těžce zraněn. Přestože druhý příslušník speciálních sil, jenž byl na místě přítomen, patřil k nejlépe vyškoleným zdravotníkům a v těžkých podmínkách poskytl kamarádovi to nejlepší ošetření, bohužel to nestačilo. Pavel Mauer utrpěným zraněním po převozu do České republiky 22. května 2003 podlehl. Posmrtně byl povýšen do hodnosti podporučíka a vyznamenán Záslužným křížem ministra obrany České republiky. Nezapomněli na něj ani jeho kamarádi. K uctění jeho památky byla v roce 2004 základna 601. skupiny speciálních sil v afghánském Bagramu pojmenována „Camp Mauer“.

Podporučík in memoriam Pavel Mauer zemřel ve věku 25 let.

Čest jeho památce!

 

Autor: plk. v z. PhDr. Eduard STEHLÍK, Ph.D., MBA

 

Fotogalerie

Nahoru