Vzpomínka na podporučíka in memoriam Václava Martínka

03_0im.jpg
  • 13.1.2021
  • Tereza Mrkvičková

Čas utíká neskutečně rychle, ale některé momenty zůstávají napořád v naší paměti. A v srdcích. Tak jako vzpomínky na podporučíka in memoriam Václava Martínka, válečného veterána, který tragicky zahynul při plnění služby v mírové misi UNPROFOR. Od tohoto neštěstí uplynulo dnešním dnem již 27 let.

Rodák z jihočeských Dačic absolvoval dvouletou základní vojenskou službu v Bechyni. Poté se vrací zpět do rodného města a dlouhodobě zde pracuje jako řidič u Zemědělského nákupního a zásobovacího podniku. Ve svých 41 letech se rozhodl udělat zásadní změnu ve svém životě – v září 1993 vstoupil do armády. Byl ustanoven do funkce staršího řidiče 2. dopravního družstva dopravní čety roty technického a týlového zabezpečení praporu mírových sil OSN a hned v říjnu odjel jako „unproforák“ na území bývalé Jugoslávie.

Jeho osobní odvaha, se kterou se rozhodl sloužit své vlasti, bohužel nebyla spravedlivě odměněna. Dne 13. ledna 1994 tragicky zahynul při dopravní nehodě u chorvatské obce Udbina. Stal se tak v historii zahraničního působení naší armády druhým vojákem, který obětoval to nejcennější – svůj život.

Na svého rodáka však dačičtí nikdy nezapomenou – v roce 2018, při příležitosti oslav Dne válečných veteránů, byla v Kancnýřově sadu na Palackého náměstí slavnostně odhalena pamětní deska třem dačickým rodákům-novodobým válečným veteránům. Jméno podporučíka in memoriam Václava Martínka zde nechybělo.   

Čest jeho památce!  

03_0im.jpg

Fotogalerie