Vzpomínka na podpraporčíka in memoriam Nikolaje Martynova

martynov_nikolaj.jpg
  • 3.5.2022
  • Tereza Mrkvičková

Dnešním dnem uběhlo patnáct let od tragické události, během níž česká armáda v Afghánistánu ztratila svého prvního vojáka.

Nikolaj se narodil 29. října 1979 v Moskvě, jen o pár minut dříve než jeho bratr Alexandr. Dvojčata měla ještě staršího bratra Ruslana, který na konci osmdesátých let 20. století sloužil v Afghánistánu a utrpěl zde vážné zranění. O několik let později v této daleké zemi působili jako vojáci Armády České republiky i Kolja se Sašou.

Bratři Martynovovi žili v Moskvě do roku 1993, poté odešli s maminkou do České republiky, kde zanedlouho získali české občanství. Kolja se na plzeňském učilišti vyučil jako řezník-uzenář a po dobu jednoho roku v tomto oboru také pracoval, než nastoupil základní vojenskou službu. Po jejím skončení byl 1. října 1999 přijat do další činné služby s určením pro 43. výsadkový mechanizovaný prapor v Chrudimi, u kterého již pak po celou dobu své kariéry profesionálního vojáka zůstal. Postupně zde působil jako ženista ženijního družstva velitelské roty, starší ženista skupiny EOD průzkumné čety, starší specialista 2. výsadkové roty a od dubna 2005 jako průzkumník průzkumné čety velitelské roty. Zúčastnil se zahraniční operace SFOR II a dvou operací KFOR. V dubnu 2007 byl vyslán jako starší specialista průzkumného odřadu 5. kontingentu AČR (PRT Fayzabád) do Afghánistánu, který se mu bohužel stal osudným. Tragicky zahynul na následky zranění utrpěného při sesuvu půdy, který české vojáky nečekaně zasáhl u Mazar-E Sharif při jejich návratu z patroly. Posmrtně byl povýšen do hodnosti podpraporčíka a vyznamenán Záslužným křížem MO ČR III. stupně.

Podpraporčík in memoriam Nikolaj Martynov tragicky zahynul ve věku 27 let.

Čest jeho památce!