Home page > Aktuality > Vzpomínka na poručíka i. m. Roberta Vyroubala a podplukovníka Josefa Skybu

Vzpomínka na poručíka i. m. Roberta Vyroubala a podplukovníka Josefa Skybu

Poslední květnový den si připomínáme bohužel hned dvě smutná výročí úmrtí dvou válečných veteránů.

 

Před devíti lety došlo v Afghánistánu k dalšímu tragickému neštěstí, které si vyžádalo život jednoho z českých vojáků. Od dubna 2011 působila v provincii Wardak 2. jednotka OMLT (Operation Mentoring and Liaison Team) Armády České republiky, tvořená 54 muži, většinou příslušníky 73. tankového praporu z Přáslavic. Jejich hlavním úkolem tehdy bylo zajišťovat výcvik příslušníků kandaku (praporu) Afghánské národní armády. Kromě toho se spolu se svými svěřenci účastnili patrol, bojových operací a sloužili i jako styčný prvek mezi Afghánci a příslušníky dalších koaličních armád. Před vlastním nasazením prošli všichni tito vojáci náročným výcvikem, nic je však nemohlo připravit na tragédii, která se odehrála 31. května 2011. Nedaleko vesnice Salar explodoval pod vozidlem IVECO velitele jednotky nástražný výbušný systém, který zabil afghánského tlumočníka a jednoho z nejzkušenějších vojáků jednotky, rotmistra Roberta Vyroubala.

Robert Vyroubal se narodil 24. ledna 1980 ve Šternberku, a po vyučení truhlářem absolvoval v letech 1999-2000 základní vojenskou službu u 73. mechanizovaného praporu v Přáslavicích (byl vycvičen jako řidič bojového vozidla pěchoty BVP-2). V lednu 2001 se ke svému mateřskému útvaru vrátil – tentokrát již jako voják z povolání. Celkem se zúčastnil pěti zahraničních operací AČR. Od března 2002 působil jako příslušník 1. česko-slovenského praporu KFOR na území Kosova, kam se vrátil i v roce 2004 v rámci 4. česko-slovenského praporu KFOR. V září 2006 byl vyslán do Iráku v rámci operace MNF-I a na iráckém území působil i v roce 2008 jako příslušník 4. kontingentu AČR. V březnu 2011 odjel jako příslušník 2. jednotky OMLT do Afghánistánu. Tato mise se mu však bohužel stala osudnou. Jeho ostatky byly převezeny do vlasti a 10. 6. 2011 s vojenskými poctami uloženy na hřbitově v Bouzově. Posmrtně byl povýšen do hodnosti poručíka a vyznamenán Křížem obrany státu.

Robert Vyroubal tragicky zahynul ve věku 31 let. Čest jeho památce!

Druhé výročí se váže k události, která se odehrála před 26 lety u rakouské obce Vösendorf. Zde přišel při nešťastné dopravní nehodě o život podplukovník Josef Skyba, který během nasazení v mírové operaci OSN UNPROFOR právě služebně cestoval do České republiky.

Rodák z Uherského Hradiště po absolvování vojenského gymnázia v Opavě pokračoval ve studiu na vysoké vojenské škole ve Vyškově a následně se stal vojákem z povolání. Od počátku své vojenské kariéry působil u chemického vojska. V roce 1982 byl přemístěn jako starší důstojník ke Správě chemického vojska Ministerstva národní obrany. V letech 1985–1987 byl posluchačem Vojenské akademie v Brně, obor inženýrsko-štábní, vojensko-chemický. Do zahraničí vyjel díky své odbornosti již v roce 1991, kdy byl odvelen na inspekci chemických zařízení do Iráku. Po návratu byl pověřen dočasným výkonem funkce vedoucího staršího důstojníka oddělení inspekcí a doprovodů úřadu pro kontrolu odzbrojení Správy zahraničních vztahů Generálního štábu Československé armády. V červnu 1993 byl vyslán do zahraniční operace OSN UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie.

Podplukovník Josef Skyba tragicky zemřel ve věku 37 let. Čest jeho památce!

Fotogalerie

Nahoru