Home page > Aktuality > Vzpomínka na poručíka in memoriam Adriana Wernera

Vzpomínka na poručíka in memoriam Adriana Wernera

Dnes - v sobotu 9. října si připomínáme památku statečného vojáka ze 71. mechanizovaného praporu Hranice. Uplynulo totiž právě deset let ode dne, kdy nás po tříměsíčním boji s těžkým zraněním z Afghánistánu navždy opustil. 

Rodák z Českého Těšína vystudoval střední průmyslovou školu strojní v Karviné, obor management strojírenství. Po základní vojenské službě, kterou absolvoval v Hranicích, pracoval krátce u bezpečnostní služby ve Stonavě a 1. 10. 2000 nastoupil k Policii ČR – Obvodnímu oddělení pro Prahu 1. Po třech letech se rozhodl služební poměr u policie ukončit a vstoupil do armády – 1. května 2004 se stal vojákem z povolání.

U 71. mechanizovaného praporu v Hranicích začínal jako kulometník, ale postupně se vypracoval na zástupce velitele 2. palebné čety minometné baterie. Byl dvakrát nasazen do zahraniční operace KFOR na území Kosova a v březnu 2011 byl vyslán jako velitel 5. výcvikového týmu 2. jednotky OMLT ÚU AČR ISAF do Afghánistánu. Tato zahraniční operace se mu bohužel stala osudnou. Dne 6. 7. 2011 byl těžce raněn v provincii Wardak při útoku na předsunutou základnu koaličních sil. Vojenským speciálem byl přepraven do ÚVN v Praze a po dohodě s rodinou v srpnu 2011 do vojenské nemocnice v Olomouci. Zde svým zraněním 9. 10. 2011 podlehl. Pochován byl s vojenskými poctami 15. 10. 2011 v Albrechticích.

Posmrtně byl povýšen do hodnosti poručíka a vyznamenán Křížem obrany státu.

Čest jeho památce!

Fotogalerie

Nahoru