Home page > Aktuality > Vzpomínka na poručíka in memoriam Milana Šterbu

Vzpomínka na poručíka in memoriam Milana Šterbu

Připomeňte si dnes společně s námi památku poručíka in memoriam Milana Šterby, který před třinácti lety zahynul na následky zranění utrpěných po útoku sebevražedného atentátníka u městečka Gerešk v Afghánistánu.

Rodák z Nového Města na Moravě po absolvování SOU nastoupil v lednu 1991 do společnosti ŽĎAS a. s. ve Žďáru nad Sázavou. Zde pracoval jako elektromechanik až do svého odchodu na ZVS v dubnu 1992 a po jejím ukončení se sem opět vrátil. V roce 1996 se stal vojákem z povolání a zúčastnil se mise IFOR na území bývalé Jugoslávie. V letech 1998-2002 působil jako inspektor u Policie ČR v Praze (zároveň vystudoval SPŠ MV v Brně). Dne 1. 10. 2002 byl povolán do služebního poměru vojáka z povolání a zařazen k pohotovostnímu oddělení Velitelství ochranné služby Hlavního velitelství Vojenské policie. Po vzniku SOG se stal nejdříve starším inspektorem 2. zásahové skupiny, později náčelníkem 3. zásahové skupiny. V letech 2003-2005 se zúčastnil tří zahraničních operací na území Iráku a v roce 2006 operace KFOR. V říjnu 2007 odjel do Afghánistánu (operace ISAF) jako velitel skupiny speciálních operací policejních jednotek 2. kontingentu AČR SOG VP. Tato zahraniční operace se mu bohužel stala osudnou.

Až budete někdy projíždět v okolí Žďáru nad Sázavou, zastavte se na chvíli v obci Malá Losenice. Právě tady absolvoval svůj první rok povinné školní docházky malý Milan Štěrba. A přesně před třemi lety mu zde na budově bývalé školy zřídili místní obyvatelé pamětní desku. Slavnostního odhalení se tehdy osobně ujali Milanovi synovci, kteří si byli se svým strýcem velice blízcí.

Nikdy nezapomeneme. Čest jeho památce!

Fotogalerie

Nahoru