Home page > Aktuality > Vzpomínka na praporčíka in memoriam Radima Vaculíka

Vzpomínka na praporčíka in memoriam Radima Vaculíka

Dnešním dnem uplynulo již 12 let ode dne, kdy nás navždy opustil válečný veterán Radim Vaculík.

Rodák z Uherského Hradiště se vyučil jako opravář zemědělských strojů. Po absolvování učiliště nastoupil jako řidič v Zemědělském obchodním družstvu v Hluku a v roce 1998 absolvoval základní vojenskou službu v Kroměříži. Po návratu do civilu pracoval opět jako řidič u několika zaměstnavatelů.

Povolání řidiče zůstal věrný po celý svůj život.  Dne 1. dubna 2005 se stal vojákem z povolání a následně byl zařazen jako řidič u 102. průzkumného praporu v Prostějově (nejprve u roty logistiky, od ledna 2007 u 2. průzkumné čety lehké průzkumné roty). O tři roky později, v únoru 2008 odjel jako řidič 1. mobilního pozorovacího týmu bojových jednotek 1. kontingentu AČR PRT ISAF do afghánského Lógaru. Byla to bohužel jeho první a zároveň poslední zahraniční operace.

Rotný Radim Vaculík padl poté, co pod jeho vozidlem při návratu z patroly v distriktu Mohamed Agha, při inspekci obce Aynak a měděného dolu, explodovalo improvizované výbušné zařízení. Po podpraporčíku in memoriam Nikolaji Martynovi se tak stal druhým českým vojákem, který přišel o svůj život v dalekém Afghánistánu.  Odsud byl převezen do České republiky a pochován na hřbitově v Uherském Hradišti – Mařaticích. Posmrtně byl povýšen do hodnosti praporčíka a vyznamenán Křížem obrany státu.

Praporčík in memoriam Radim Vaculík padl ve věku 29 let.

Čest jeho památce!

Fotogalerie

Nahoru