Vzpomínka na praporčíka in memoriam Radima Vaculíka

vaculik_radim.jpg
  • 3.5.2022
  • Tereza Mrkvičková

Před 14 lety nás navždy opustil válečný veterán Radim Vaculík.Rodák z Uherského Hradiště se vyučil jako opravář zemědělských strojů. Po absolvování učiliště nastoupil jako řidič v Zemědělském obchodním družstvu v Hluku a v roce 1998 absolvoval základní vojenskou službu v Kroměříži. Po návratu do civilu pracoval opět jako řidič u několika zaměstnavatelů.

Povolání řidiče zůstal věrný po celý svůj život.  Dne 1. dubna 2005 se stal vojákem z povolání a následně byl zařazen jako řidič u 102. průzkumného praporu v Prostějově (nejprve u roty logistiky, od ledna 2007 u 2. průzkumné čety lehké průzkumné roty). O tři roky později, v únoru 2008 odjel jako řidič 1. mobilního pozorovacího týmu bojových jednotek 1. kontingentu AČR PRT ISAF do afghánského Lógaru. Byla to bohužel jeho první a zároveň poslední zahraniční operace.

Rotný Radim Vaculík padl poté, co pod jeho vozidlem při návratu z patroly v distriktu Mohamed Agha, při inspekci obce Aynak a měděného dolu, explodovalo improvizované výbušné zařízení. Po podpraporčíku in memoriam Nikolaji Martynovi se tak stal druhým českým vojákem, který přišel o svůj život v dalekém Afghánistánu.  Odsud byl převezen do České republiky a pochován na hřbitově v Uherském Hradišti – Mařaticích. Posmrtně byl povýšen do hodnosti praporčíka a vyznamenán Křížem obrany státu.

Praporčík in memoriam Radim Vaculík padl ve věku 29 let.

Čest jeho památce!