Home page > Aktuality > Vzpomínka na štábního praporčíka in memoriam Jiřího Schamse

Vzpomínka na štábního praporčíka in memoriam Jiřího Schamse

Dnešním dnem si připomínáme památku štábního praporčíka in memoriam Jiřího „Regi“ Schamse, který nás před šesti lety navždy opustil. A můžeme snad bez přehánění říci, že se tento absolvent výtvarného směru gymnázia Na Pražačce stal ještě za svého života legendou – jeho jméno zná téměř každý voják i celá řada srdcařů z civilní veřejnosti.

Byl vojákem tělem i duší, armáda byla pro něj jako druhá rodina. Svoji kariéru zahájil nejprve u Městské policie v Praze, vojákem z povolání se stal až v roce 1997. Sloužil u 6. speciální brigády brigády v Prostějově (mj. se specializací potápěče), v roce 2002 byl přeložen k Vojenské policii a následně se stal příslušníkem SOGu – Útvaru speciálních operací Vojenské policie. Mezi lety 1997 – 2008 absolvoval celkem šest zahraničních operací. Během té poslední – mírové operace ISAF v Afghánistánu – byl 17. března 2008 těžce raněn při útoku sebevražedného atentátníka ve městečku Gerešk.

S nepřízní osudu statečně bojoval po následujících sedm let, avšak 7. ledna 2015 svůj boj bohužel prohrál po krátké těžké nemoci.
 
Čest jeho památce!

Fotogalerie

Nahoru