Home page > Aktuality > Vzpomínka na štábního praporčíka in memoriam Tomáše Procházku

Vzpomínka na štábního praporčíka in memoriam Tomáše Procházku

Dnes jsou to přesně dva roky, kdy nás navždy opustil štábní praporčík in memoriam Tomáš Procházka – vynikající psovod, který službě se čtyřnohými parťáky zasvětil svůj život.

Rodák z Prachatic vystudoval v letech 1991-1994 SOŠ (obor strojní mechanik) a poté pracoval jako strojní zámečník – svářeč. V březnu 2002 se stal vojákem z povolání a byl služebně zařazen jako starší řidič 1. roty hloubkového průzkumu 4. průzkumného praporu 4. brigády rychlého nasazení. Na svou první zahraniční misi byl nasazen v roce 2003 se 7. polní nemocnicí v Iráku. Od ledna 2004 do září 2008 působil na Veterinární základně Ředitelství logistické a zdravotnické podpory Velitelství sil podpory a výcviku jako starší instruktor-specialista. V lednu 2008 odjel v rámci 12. kontingentu AČR na zahraniční operaci KFOR do Kosova jako starší psovod družstva psovodů mechanizované roty. Po návratu pokračoval ve službě na Veterinární základně ve funkci staršího psovoda 3. výcvikové skupiny. V červenci 2009 znovu odjel na zahraniční operaci KFOR do Kosova, kde byl v rámci 15. kontingentu AČR služebně zařazen jako starší řidič družstva psovodů mechanizované roty. Po návratu ze zahraniční operace v únoru 2010 dál sloužil na Veterinární základně jako starší psovod-specialista 3. výcvikové skupiny, v období prosinec 2010 – duben 2011 střežil technické prostory ZS Hostašovice u Základny munice v Týništi nad Orlicí. V říjnu 2013 byl jako starší psovod 3. výcvikové skupiny převelen k centru vojenské kynologie Chotyně, kde od července 2015 sloužil jako cvičitel a od července 2017 jako starší cvičitel 3. pracoviště výcviku.

V srpnu 2018 odjel na svou poslední zahraniční operaci do Afghánistánu, v níž byl služebně zařazen jako starší psovod skupiny specialistů odřadu mentorů SHINDAND 1. jednotky podpory a vlivu Úkolového uskupení AČR Resolute Suport. Zahynul na následky střelného zranění po útoku vojáka v afghánské uniformě na základně Šindánd.

Posmrtně byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenán Křížem obrany státu MO. V roce 2019 mu byla zástupcem Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze udělena medaile „Bronze star“ (Bronzová hvězda).

Čest jeho památce!

Fotogalerie

Nahoru